Trener personalny to zawód, który w ostatnim czasie zyskuje na swojej popularności. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy trenera i chętnie uczestniczą w takich zajęciach. O kulisach pracy trenerów personalnych opowiada trener z Wrocławia (mg1forceteam.com).

Dlaczego warto zostać trenerem personalnym?

Profesjonalnie trenowaniem innych zajmuje się już od 4 lat. Jednak moja przygoda z siłownią zaczęła się niemal dekadę temu. Bardzo lubię ćwiczyć i sport to moja pasja. Zdrowy tryb życia zawsze mnie interesował i nigdy nie byłem fanem imprez. To bardzo ważne ponieważ alkohol i ćwiczenia niestety nie idą jedną drogą. Jeśli profesjonalnie myślisz o kulturystyce, fitnessie czy po prostu karierze trenera personalnego zapomnij o całonocnych imprezach, alkoholu czy innych używkach. Twoje ciało i umysł muszą być czyste i  wolne od wszelkich uzależnień. Może Ci się wydawać, że to ogromne poświęcenie, ale w perspektywie doskonalenia swojego ciała oraz późniejszej pracy z podopiecznymi uwierz mi, że warto. Dodatkowo jest to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, które daje mi bardzo dużo radości w życiu.

Jakie są zalety pracy jako trener personalny?

Przede wszystkim ogromna satysfakcja z pomocy innym i wspólnego osiągania założonych celów. Oczywiście nie będę oszukiwał mówiąc, że nienormowany czas pracy nie ma dla mnie znaczenia. To bardzo wygodne jeśli mogę pracować w dowolnym czasie bez standardowego ośmiogodzinnego dnia pracy. Dodatkowo ćwicząc z klientami sam dbam o własną kondycję tak, że często nie musze wykonywać żadnych dodatkowych treningów dla siebie. Dużą zaletą pracy trenera są też oczywiście zarobki. Ponieważ sam jestem swoim szefem, to sam też decyduję o tym ile zarabiam. Oznacza to mniej więcej tyle, że im więcej pracuje tym moje zarobki są wyższe. Stawka godzinowa też jest całkiem niezła w porównaniu do innych zawodów. Pamiętajmy, jednak, że początkujący trener na pewno nie będzie zarabiał tak dużo jak znani od lat instruktorzy. Należy się uzbroić w cierpliwość i jeśli mogę coś doradzić to po za treningami skupiłbym się również na social mediach. Dobrze prosperujący fanpage, profil instagramowy i snapchat to podstawy w tej branży.

Jak zostać trenerem personalnym?

Tutaj ważne są dwie kwestie. Po pierwsze oczywiście trzeba się tym interesować, być osobą sprawną fizycznie i wysportowaną oraz po drugie ukończyć kurs trenera personalnego, który zapewni odpowiednie uprawnienia. Bez tego nie ma możliwości podjęcia legalnej pracy jako trener personalny. Sam w sobie kurs jest również bardzo wartościowy. Szczególnie dla osób, które do tej pory ćwiczeniami zajmowały się głównie amatorsko. Na zajęciach poza klasycznymi ćwiczeniami , zagadnieniami z zakresu anatomii i fizjologii poznałem również podstawy psychologii oraz marketingu. Osobiście polecam wybrać jak najlepszy kurs, który rzetelnie przygotuje do zawodu. Bardzo cenię wiedzę zdobytą na szkoleniu i nie wyobrażam sobie ukończenia weekendowego kursu lub zajęć online. Mimo, że z siłownią i ćwiczeniami byłem “ogarnięty”, szkolenie bardzo dużo mi pomogło. Nie miałem też problemu ze znalezieniem pracy po ukończonym kursie. Mało tego moja wartość rynkowa bardzo wzrosła – do dziś utrzymuję bliski kontakt z trenerami poznanymi na zajęciach. W planach mamy wspólny ciekawy projekt.